Тимчасове та постійне проживання в Чехії: роз’яснюємо нюанси

Тимчасове та постійне проживання в Чехії: роз’яснюємо нюанси

ВНП та ПМП – два основні статуси, які приваблюють українців на роботу в Чехію. Чи реально отримати їх із юридичної точки зору? У чому між ними різниця, та який статус дає можливість громадянства Євросоюзу?

Довгострокова віза

Шукаєте у перспективі роботу для студентів за кордоном? Почніть із довгострокової візи. Її видають на перший навчальний рік учням чеських ВНЗ, і згодом автоматично трансформують у вид на проживання.

Довгострокова віза дозволяє постійно проживати на території Чехії та безперешкодно пересуватися шенгенською зоною.

Вид на проживання

Видається на рік чи два, залежно від мети перебування в країні: робота в Чехії на заводі, бізнес тощо.

ВНП – це тимчасовий дозвіл на перебування, який також забезпечує статус резидента ЄС, адже Чехія є членом Євросоюзу. Щоб трансформувати ВНП на ПМП, його потрібно продовжити не менше 2-3 разів. Пакет документів зібрати легко, це не займає багато часу. Так, для роботи в Чехії жінкам та чоловікам знадобиться зібрати документи з фірми та надати їх у МВС Чехії.

Крім права працювати, ВНП забезпечує інші цивільні права. Можна віддати дитину в дитячий садок, взяти житло в іпотеку та багато ще чого.

Постійне місце проживання

Щоб отримати право постійно мешкати на території Чехії, потрібно пройти певну процедуру:

  1. Прожити у країні 5 років без виїзду (допускається відсутність у ЄС трохи більше 6 місяців).
  2. Опанувати чеську мову на рівні А1.
  3. Підтвердити документально, що під час перебування у Чехії не виплачувалася допомога з безробіття.
  4. Довести, що проводилися оплати до медичного та соціального фондів.
  5. Надати довідку про несудимість.
  6. Заявити про достатній рівень доходів для проживання в країні (включаючи оплату житла, харчування та інші побутові витрати).
  7. Обґрунтувати право проживати у Чехії (робота, бізнес, навчання).

Важливо: ПМП для роботи за кордоном українцям не видається без актуального ВНП. Це довічний документ, але його необхідно оновлювати кожні 10 років. Він дає право:

  • постійно проживати у країні;
  • голосувати на місцевих виборах;
  • на медичне страхування громадян Євросоюзу, включаючи дитину (при ВНП доступна лише чеська страховка, а на дитину доведеться купувати додатковий поліс);
  • на кредити та іпотеки за тими ж умовами, що й громадянам Чехії;
  • на перші місця у черзі під час пошуку роботи за кордоном без передоплат (перевага віддається громадянам Чехії, потім громадянам ЄС та власникам ПМП, і лише в останню чергу іноземцям).

Але ПМП – це не громадянство. Його власники не мають права служити у військових силах, обіймати державні посади, голосувати на рівні країни та балотуватися на управлінські пости.

ПМП – важливий документ для всіх, хто прагне не просто отримати роботу за кордоном, а й стати громадянином. Набуте громадянство не відрізняється від отриманого при народженні, а для його оформлення потрібно прожити у Чехії не менше 10 років.