Зарплата в Чехії: все, що треба знати
Багато українців прагнуть вирушити на роботу до Чехії на завод чи інші посади. Вакансій вистачає, країна радує стабільною економікою, розвиненою інфраструктурою та м’яким кліматом. Чеська мова не сильно відрізняється від української, тому мовний бар’єр легко долається. Держава зацікавлена в іноземних працівниках та пропонує спеціальні програми, наприклад, роботу для студентів за кордоном, якщо ті закінчать чеський ВНЗ. А яка ситуація із зарплатами? Чи можна у Чехії непогано заробити?
Середня зарплата
За статистикою цей показник становить $1680 або 35600 крон без урахування податків. У республіці спостерігається стабільне підвищення заробітної плати: 2021 року в порівнянні з 2020-м вона зросла більш ніж на 4%.
На рівень платні впливає:
- стаж роботи;
- кваліфікація;
- посада.
Оплата робочих спеціальностей стартує від 16000 крон. Програмісти, інженери, фінансисти можуть отримувати до 68000 крон, банкіри та директори великих компаній – від 100000 крон.
Залежить рівень доходу і від міста. У Празі зарплати на 25-30% вищі та становлять у середньому $2000-2300. Працюючи у Ліберецькому чи Карловарському краях варто розраховувати на менші суми.
Мінімальна заробітна плата
Якщо порівняти рівень зарплати з іншими європейськими країнами, то робота в Чехії для українців вигідніша, ніж у Румунії, Угорщині, Латвії, Болгарії, Польщі. Але платня тут значно поступається Франції, Німеччині, Фінляндії.
При 40-годинному робочому тижні мінімальна зарплата в Чехії дорівнює 90,5 крон/год. Якщо робота складна, годинна ставка збільшується.
Оплата праці чоловікам та жінкам
Вибираючи роботу в Чехії для чоловіків та жінок, слід знати, що тут великий розрив платні між статями. У чоловіків вона вища приблизно на 20%.
Жінки переважно зайняті на некваліфікованих посадах: няні, покоївки, прибиральниці, молодший медичний персонал. І навіть у компаніях, де жінки та чоловіки служать на однакових посадах, простежується дискримінація за рівнем доходу. Наразі вирішенням цього питання займається уряд.
Податки із зарплати та додаткові витрати
Офіційна робота за кордоном для українців передбачає відрахування податків до пенсійного фонду, фонду зайнятості, на медичне страхування. Якщо рівень заробітної плати менший за офіційний, працівник зобов’язаний самостійно відшкодовувати різницю за медстрахування. Прибутковий податок у Чехії становить 15%.
Крім відрахування податків, українців чекають такі витрати:
- оренда житла – близько 15 000 крон;
- їжа: якщо готувати самостійно, то 8000 крон на місяць, а вартість одного обіду у кафе – 200 крон.
- мобільний зв’язок – 450 крон;
- інтернет – 300 крон.
Заробітні плати в Чехії менші, ніж у інших країнах Євросоюзу, але однозначно вищі за українські. Якщо влаштуватися офіційно, працівник сплачує податки та може розраховувати на пенсію. Навіть субсидія під час роботи за кордоном нараховується. Легше знайти роботу випускникам місцевих вишів. А отримувати гідну зарплату – спеціалістам із вищою освітою та знанням чеської мови.