Переваги та недоліки роботи за кордоном
Дедалі більше українців наважуються вирушити на заробітки за кордон. Справа не лише в тому, що європейські зарплати значно перевищують українські. Це – хороша можливість назавжди залишитися в Євросоюзі. Але не варто приймати необдумані рішення. Один із етапів, який потрібно пройти – зважити всі переваги та недоліки роботи за кордоном для українців.
Чому роботу за кордоном так популярна
Запитайте кожного українця, і він не замислюючись відповість: вакансій на батьківщині замало, а заробітна плата не виправдовує очікувань. І якщо за відсутністю вакансій за спеціальністю ще можна знайти роботу не за профілем або відкрити власний бізнес, то з низькими зарплатами нічого не поробиш.
Інша річ – країни ЄС. Робота за кордоном доступна для жінок, чоловіків, студентів. Вища освіта та знання мови необов’язкові, хоча є перевагами.
Вакансії для роботи за кордоном представлені:
- працівниками ферм та сільськогосподарських плантацій;
- будівельниками та різноробочими;
- покоївками, доглядальницями, домробітницями;
- вантажниками, комірниками, водіями.
Звичайно, знайти роботу за кордоном для мешканців Житомира, Запоріжжя, Харкова та інших регіонів не так просто. Рівень безробіття у європейських країнах не високий. А щоб не виникало проблем із депортацією чи невиплатою зарплат, краще обирати офіційне працевлаштування.
Робота може бути тимчасовою чи постійною. Перший варіант часто обирають студенти для літнього заробітку, другий – люди, які планують отримати дозвіл на постійне проживання.
Переваги роботи за кордоном
Їх чимало:
- Високий рівень доходу. Це стосується й некваліфікованих працівників. Згідно зі статистикою, середня зарплата у країнах центральної Європи становить 1500 євро, Західної та Середньої – від 2600 до 5300 євро залежно від посади.
- Нові знайомства. У компанії працювати легше та веселіше. Згодом можна планувати нові спільні поїздки на заробітки або переїзд на пмж.
- Можливість побачити світ. При постійній роботі завжди є вихідні, можна познайомитися з визначними пам’ятками культури, поїздити сусідніми містами та місцевостями, розширити кругозір.
- Швидке освоєння мови. Навіть за мінімальних мовних навичок спілкування з носіями – відмінна практика.
Недоліки роботи за кордоном
Ті, хто шукають роботу за кордоном без передоплат або через агентства, не завжди цікавляться мінусами. А вони є:
- Висока конкуренція на робочі місця. Без профільної освіти знайти гідну посаду важче.
- Вартість проживання. Від щоденних витрат на продукти, комунальні послуги, ліки нікуди не подітися. В середньому українці витрачають приблизно 20% свого доходу.
- Адаптація. Нова обстановка, люди, обов’язки викликають психологічний дискомфорт. Складно залишати вдома сім’ю та дітей. Ось чому багато хто обирає роботу за кордоном для сімейних пар. На щастя, адаптація триває недовго – 2-3 тижні.
- Шахраї. Потрапивши на неохайного посередника чи роботодавця, є ризик залишитися ні з чим у незнайомій країні, бути депортованим без права повернення.
Незважаючи на переваги, офіційна робота за кордоном – не подорож, а серйозний захід, до якого потрібно ретельно підготуватися. Особливо важко профільним фахівцям через надзвичайно високі вимоги та конкуренцію з місцевими співробітниками.