Робота за кордоном: 6 порад для безпеки для роботи офіційно та по біометрії
Бажаєте знайти роботу в Чехії на заводі або відправитися на збирання врожаю до Польщі, але побоюєтесь за свою безпеку? Справді, порушення прав іноземних робочих – поширене явище у країнах. Українці вразливі через погане знання мови, страх перед новою місцевістю, психологічну невпевненість.
Хороша новина в тому, що знаючи нюанси працевлаштування за кордоном, свої права та закон, цілком реально забезпечити собі безпеку.
Увага на контракт
Уважно вивчіть договір із роботодавцем, особливо пункти:
- права та обов’язки сторін;
- особливості роботи;
- професійні навички.
У документі має бути зазначений розмір заробітної плати, умови виплат, термін дії договору, особливості проживання, перелік послуг за додаткову плату, дії за непередбачених ситуацій.
Важливо: під час роботи за кордоном для українців договір укладається не з агентством, а безпосередньо з роботодавцем.
Переконайтеся, що немає обману
Якщо ви шукаєте вакансії через посередників, вимагайте ліцензію Міністерства праці та свідоцтво про державну реєстрацію.
Не платіть нічого до укладання договору з агентством.
Вивчіть відгуки
Це стосується як роботи за кордоном від роботодавця, так і через посередника. Обов’язково пошукайте в інтернеті думки людей. Остерігайтеся занадто хвалебних та негативних відгуків. Перші зазвичай пишуть самі посередники чи роботодавці, другі – конкуренти.
Прочитавши все, ви зможете тверезо оцінити ситуацію та прийняти виважене рішення.
Поради з безпеки
Якщо сумніви не залишають, зв’яжіться з посольством країни, де знайшли офіційну роботу за кордоном, та поцікавтеся:
- чи відкривають вони візи для українців;
- які документи потрібні;
- яка вартість оформлення візи та чи можлива робота за кордоном по біометрії;
- скільки на це піде часу.
Отримані дані порівняйте з інформацією агентства.
Від’їжджаючи, залиште близьким дані про те, куди їдете, на скільки, як з вами зв’язатися. А ще копії всіх документів. Паспорт до рук не давайте нікому, окрім митників.
Що робити після приїзду
Опинившись в незнайомій країні, насамперед сходіть до посольства України та станьте на облік. Це знадобиться у разі військових конфліктів, природних катаклізмів та інших непередбачених обставин.
Зробіть копію закордонного паспорта, ідентифікаційного коду, квитанції щодо оплати послуг посередника. У разі втрати оригіналів це краще, ніж нічого.
Сподівайтеся лише на себе
Навіть якщо вам пощастило, і ви знайшли роботу за кордоном для сімейної пари, підтримки, крім як від найближчої людини, чекати нема звідки. Деякі проблеми може вирішити агентство, але лише у межах його юрисдикції. Найчастіше воно не втручається у справи роботодавців й не впливає на порушення прав робітників. У випадку роботи за кордоном для сімейних пар по біометрії працівники не захищені державою.
Іноземним працівникам перед від’їздом дають контакти державних структур, до яких варто звертатися у незрозумілих ситуаціях.
Оформлення лікарняних вирішується за допомогою медичного страхування, яке оформлюється ще в Україні. Дрібні проблеми зі здоров’ям, такі як невелика температура на день-два, можна обговорити безпосередньо з роботодавцем. Навіть найнадійніше агентство не зможе залагодити усі робочі моменти, а у випадку роботи за кордоном по біометриці (по біометричному паспорті) всі проблеми вирішуватимуться тільки з роботодавцем.
Розбиратися із продовженням візи також доведеться самому. Але це може зробити роботодавець, якщо ви добре себе зарекомендуєте.